2020 Ehliyet Yenileme İşlemleri


 

Ehliyet yenileme için gerekli evraklar nelerdir? 2021 Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenileme için en son başvuru tarihi ne zaman? Ehliyet yenileme için sağlık raporu nasıl alınır? Gibi sorularınızın ayrıntılı olarak cevabını vermeye çalışacağız. Yazının devamını okuyunuz.

 

Ehliyet yenileme için ne kadar ücret ödenir?

2021 yılında ehliyet yenileme ücreti ....... TL'dir. Bu ücreti bankaya ödeyebiliyorsunuz. Ödemeleri internet bankacılığı yoluyla ödeyeceklerin işlem yaptığı bankanın ilgili şubesinden "Tahsil Edilmiştir." kaseşi basılmasıyla ilgili EGM tarafından duyuru yapılmıştır. 

 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

- Eski sürücü belgeniz

-Sürücü olur sağlık raporu

- Nufüs cüzdanı veya pasaport 

- 2 Adet biyometrik fotoğraf

- Parmak izi verilecek (Emniyette)

- Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu (.......... TL)

- Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan(eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok)

2021 Ehliyet için sürücü olur sağlık raporu nasıl alınır?

 

Hangi bankalara ödeme yapabilirim?

Anlaşma yapılan bankaların listesi yayınlanmıştır. Maliye bakanlığının ve Trafik vakfının protokol yaptığı ödeme yapılabilen banka listesi için linke tıklayınız:

Ehliyet harçları banka listesi

 

Ehliyet yenileme için nereye başvurmalıyım?

Herhangi bir sınırlama olmaksızın, Türkiye'nin her yerindensürücü belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Boş kontenjan durumuna göre istediğiniz herhangi trafik tescil birimini seçebilirsiniz. Ehliyet değiştirme işlemleri için Trafik tescil birimlerine başvuru yapılmaktadır. Trafik tescil birimlerine yapılacak başvurular randevu alarakyapılmaktadır.  Randevu ise internet üzerinden alınmaktadır(randevu ile ilgili detaylar alt kısımda verilmiştir).

 

Ehliyet yenileme için son tarih ne zaman? 

2016 yılında başlayan ehliyet yenileme işlemleri için en son başvuru tarihi 31/12/2020 olarak belirlenmiştir. Eğer ehliyetinizi kaybetmediyseniz, yıpranma dolayısıyla veya soyadı değişikliği nedeniyle değiştirmeyecekseniz yeni ehliyetleri almak için bir zorunluluğunuz yok(31/12/2020'ye kadar).  

 

Ehliyet yenileme için sağlık raporu şart mı? Kaç sene de bir istenecek?

Evet, ehliyet yenileme için başvuruda bulunacaksanız sağlık raporu almanız gerekecek. Ehliyetlerini alan ağır araç sürücüleri için 5 yılda bir, hafif araç sürücüleri için 10 yıldabir ehliyetini değiştirecek. 

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

(2016 yılında ehliyet sınıfları değişti- Alt kısımda ki tablodan yeni ehliyet sınıflarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Eski ehliyet sınıfları, yeni isimleriyle sürücü belgelerine yazılacaktır).

 

Biyometrik fotoğraf nedir?

5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir. Normal vesikalık fotoğraf ile biyometrik fotoğrafı lütfen karıştırmayınız. Vesikalık fotoğraf ile başvuru yapmayınız. Eğer biyometrik fotoğrafınız yoksa herhangi bir fotoğrafçıda biyometrik fotoğraf çekimi yaptırınız. Yeri gelmişken belirtelim eğer yeni kimlik almak istiyorsanız alacağınız biyometrik fotoğrafı yeni kimlik için de kullanabilirsiniz.

 

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti ne kadar?

Biyometrik fotoğraf çıkarma ücreti tahmini olarak  20 TL - 30 TL arasıdır(tabi ikamet ettiğiniz muhite göre fiyat farklılık gösterebilir.)  

Sponsorlu bağlantılar

 

 

Başvurular çok uzun sürer mi? 

Ehliyet işlemleri çok uzun değildir aynı saat halledilebilir fakat şu sıralar trafik tescil şubeleri yoğun olduğu için işiniz biraz uzayabilir. Çünkü daha önce parmak izivermediyseniz, parmak izi vermeniz de gerekecek. Yine de tahminen ortalama yarım saat içinde işinizi halledebilirsiniz.

 

Sürücü belgeleri nasıl teslim edilecek?

Yeni ehliyetler tek merkezde basımı yapılıp posta yoluylaadresinize gönderilmektedir. 15 gün içerisinde yeni ehliyetiniz elinizde olacaktır. Sürücü belgeleri PTT ile beyan ettiğiniz adrese gönderiliyor. Bu işlem için ücret ödemiyorsunuz. Sürücü belgesini kişinin kendisi alması gerekiyor. 

 

Peki geçici belge veriliyor mu?

Sürücü belgeniz hemen verilmediği için elinize ulaşana kadar kullanabileceğiniz geçici ehliyet belgesi Emniyet tarafından size verilecektir. Bu belge 15 gün geçerlilik süresi var. Zaten bu süre zarfında yeni ehliyetiniz elinizde olacaktır. Geçici ehliyet belgesi ile araç kullanabilirsinizfakat resmi bir kimlik gibi diğer işlemlerinizde kullanamazsınız.

 

Diğer önemli bir konu ise eski ehliyet sınıflarının yeni ehliyet sistemine göre denkliği nasıl olacak?

Yönetmelikte eski sürücü belgesi sınıfları ile yeni sürücü sınıflarının dengi belirlenmiştir. Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Bu tabloyu incelemenizde fayda var. 

ehliyet yenileme

A1 sınıfındaki sürücü belgeleri A1’e dönüşecek ve Msınıfını’da kullanabilecektir.

A2 sınıfı sürücü belgesi A sınıfına dönüşecek ve M, A1, A2, A ve B1 sınıfı belgeleri kullanabilecek.

B sınıfı sürücü belgeleri B sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1 ve F sınıflarını kullanabilecek.

C sınıfı sürücü belgeleri C sınıfına dönüşecek ve M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıflarını kullanabilecekler.

D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı araçlarını kullanabilecekler.

E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.

E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı araçları kullanabilecekler.

 F sınıfı sürücü belgeleri F sınıfına dönüşecek ve M ve Fsınıfı araçları kullanabilecekler.

G sınıfı sürücü belgeleri G sınıfına dönüşecek ve M ve Gsınıfı araçları kullanabilecekler.

H sınıfı ehliyet artık verilmeyecektir. H sınıfı yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecektir(eski ehliyet belgesine göre). Engellinin durumuna göre özel tertibatlı ise ehliyetine özel tertibatlı araç kullanabilir yazacaktır. Otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine otomatik şanzımanlı araç kullanabilir yazacak.

 

Yeni ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebilirim?

Eski ehliyet sınıflarıyla hangi araçları sürebiliyorsanız yeni sistemde de o araçları sürebileceksiniz. Tabi ki isim olarak değişiklikler yapıldı. Yukarıda verilen ehliyet sınıflarının ayrıntılı anlatımı için: 

Yeni ehliyet sınıfları için tıklayınız

 Yeni ehliyet sınıfları

Yeni ehliyet için nasıl randevu alırım?

Yeni ehliyet için randevu almak istiyorsanız alta verilen linke tıklayarak randevu sayfasında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Randevu sistemi değişmiştir. Verdiğimiz linkte yeni ehliyet randevu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Tavsiyemiz randevu sistemine girerek boş kontenjan durumuna bakmanızdır. Emniyet'ten alacağınız randevuyu ileri bir tarih için alabilirsiniz. İlla harçları ödemenize gerek yok. Ama eğer randevu aldığınız halde gitmezseniz problem olabilir. Yeni sürücü belgeleriniz hayırlı olsun.Tarih : 19-11-2020